Co równość społeczna ma wspólnego z marihuaną?

Co równość społeczna ma wspólnego z marihuaną?

Posted by Lori Ann Reese on 10/27/2021 in Reforma marihuany

Zaktualizowano 22 listopada 2021 r. Zawartość medyczna zweryfikowana przez Dr. Joseph Rosado, MD, M.B.A, Chief Medical Officer.

Jeśli chodzi o kulturę 420, jest tylko jeden kolor; zielony. Istnieje wspólne uznanie dla korzyści leczniczych i psychicznych. Jest to ziołowy rodzaj Namaste, którego doświadcza większość ludzi używających marihuany.

Zagłębiając się w historię prohibicji marihuany, dowiadujemy się wiele o rasizmie w Ameryce. Imigranci z Meksyku byli początkowo obwiniani o import marihuany do Stanów Zjednoczonych. A raczej o zainfekowanie nią naszej kultury. Następnie, kolorowe społeczności zostały obwinione o dystrybucję marihuany i utrwalanie przemocy, którą obwiniano o szerzące się zażywanie narkotyków przez osoby kolorowe (POCs).

Propaganda Anslingera zaczęła obwiniać ludzi kolorowych za deprawowanie dobrej, białej amerykańskiej młodzieży marihuaną. I od tego momentu zaczęło się uprzedzenie do aresztowań za przestępstwa związane z konopiami indyjskimi. Czy wiesz, że osoby kolorowe są ponad cztery razy bardziej narażone na aresztowanie za posiadanie na własny użytek? I z żadnego innego uzasadnionego powodu, wyroki za używanie marihuany są nieproporcjonalnie gorsze dla nie-białych w Stanach Zjednoczonych.

Jaki wpływ na czarne społeczności miało uprzedzenie do aresztowań za używanie marihuany? Według socjologów i twórców polityki, jest to wpływ pokoleniowy. Dlatego właśnie stany wprowadziły do swojego ustawodawstwa zapisy o sprawiedliwości społecznej. Aby upewnić się, że w samym środku "gorączki zielonego złota" przedsiębiorcy i społeczności POC nie zostaną pominięci.

Ślepota koloru? Biali Amerykanie częściej sięgają po trawkę i nie są za to aresztowani

Miasto Nowy Jork jest doskonałym miejscem do zilustrowania tego poważnego problemu. Bo gdyby istniało jedno miejsce, które mogłoby mieć mniejszy problem z uprzedzeniami przy aresztowaniach, czyż nie byłaby to wielka metropolia z różnorodnością kultur i grup etnicznych?

W 2019 roku Departament Policji w Nowym Jorku zlecił przeprowadzenie lokalnego badania na temat używania marihuany. NYPD chciało wiedzieć, czy mieszkańcy rasy kaukaskiej lub białej byli bardziej skłonni do kupowania i używania marihuany niż osoby kolorowe mieszkające w mieście. Dane zostały zebrane z Substance Abuse and Mental Health Services Administration.

Badanie obejmowało dane z pięciu dzielnic Nowego Jorku. Było to pierwsze tego typu badanie, które dotyczyło używania marihuany. Wyniki wykazały, że prawie dwa razy więcej białych nowojorczyków (24,1%) używało marihuany, w porównaniu do czarnych (14%) i latynoskich mieszkańców (12,3%).

Około 93% z 1 061 osób aresztowanych za osobiste użycie marihuany w pierwszej połowie 2019 roku było czarnych lub latynoskich. Tylko 4% aresztowanych obywateli było białych.

The New York Times przeprowadził specjalny artykuł redakcyjny w 2018 roku. Kiedy czyta się artykuł "Surest Way to Face Marijuana Charges in New York: Be Black or Hispanic", rozbieżności rasowe są niemożliwe do zignorowania. I tak samo jest z uprzedzeniami dotyczącymi aresztowań, na przykładzie jednego z najbardziej liberalnych miast w kraju.

Kiedy rządził burmistrz Bloomberg, liczba aresztowań za posiadanie marihuany w Nowym Jorku osiągnęła 50 000 rocznie. Polityka burmistrza Billa De Blasio w 2014 roku zmniejszyła tę liczbę do nieco ponad 17.000 aresztowań rocznie. Oskarżenia nadal były w przeważającej większości rozpatrywane", POCs kontra biali mieszkańcy.

(Canva)

Czy rasowe uprzedzenia w aresztowaniach istnieją w innych stanach?

Przykład Nowego Jorku pomaga rozpocząć rozmowę na temat uprzedzeń przy aresztowaniach. I jak głęboko zakorzenione są społeczne stygmaty dotyczące marihuany. Co powiedziałby dziś Anslinger, gdyby zobaczył, że więcej białych Amerykanów używa marihuany niż ludzi kolorowych? Winą za plagę marihuany w białym społeczeństwie obarczyłby wpływ innych grup etnicznych.

Przecież biali ludzie nie mogą robić złych i nielegalnych rzeczy, chyba że są pod wpływem kogoś, kto nie jest z nimi w zgodzie, kto chce ich skorumpować. Brzmi ekstremalnie, prawda? Ale obejrzyj choćby kilka minut "Reefer Madness", a zobaczysz jak prawdziwa była ta propaganda. A była ona wszechobecna.

Miasta mogą twierdzić, że jest więcej aresztowań za narkotyki w czarnych lub brązowych społecznościach. Ale czy wiesz, że w prawie każdym przypadku, więcej policji jest wysyłanych do tych konkretnych społeczności? Więc, jeśli masz więcej policji, są szanse, że będziesz miał wyższy wskaźnik aresztowań, prawda?

Statystykami można łatwo manipulować. Czarne i brązowe społeczności mogą również zmagać się z problemami społeczno-ekonomicznymi. Mniej miejsc pracy. Więcej niskopłatnych miejsc pracy. Mniej programów rządowych, takich jak subsydiowane mieszkania i opieka nad dziećmi. To wszystko składa się na obciążenie ekonomiczne, które rodzi przestępczość. I większa obecność policji. Co skutkuje wyższymi wskaźnikami aresztowań za narkotyki. Nawet za niewielkie ilości na własny użytek.

Liczba aresztowań za posiadanie marihuany wśród białych i czarnych Amerykanów w innych stanach

Ale może to tylko Nowy Jork, prawda? Dysproporcje rasowe w aresztowaniach za posiadanie marihuany są powszechne w każdym stanie. Jest to problem systemowy, który utrzymuje się od dziesięcioleci. Spójrzcie na niektóre dane dotyczące uprzedzeń w aresztowaniach z innych stanów.

Wisconsin

Podobny raport został przeprowadzony przez Prokuraturę Okręgową w Wisconsin w 2021 roku. Przyglądał się on różnym dzielnicom w hrabstwie Milwaukee. Badanie ujawniło, że czarni i brązowi obywatele byli ponad 4,3 razy bardziej narażeni na aresztowanie i skazanie za zarzut posiadania marihuany. Pomimo tego, że liczba aresztowań za posiadanie marihuany spadła o 50% od 2010 roku w hrabstwie Milwaukee.

W wyborach śródokresowych w 2018 r. ponad 70% wyborców z hrabstwa Milwaukee poparło reformę sprawiedliwości społecznej. Następnie Gov. Tony Evers wszedł do urzędu wspierając ustawodawstwo dotyczące sprawiedliwości społecznej. Niestety, dekryminalizacja marihuany spotkała się z zaciętą opozycją zarówno w Izbie Reprezentantów Wisconsin, jak i w Senacie. Jednak wiele miast w całym stanie uchwaliło swoje własne rozporządzenia dekryminalizacyjne.

Dystrykt Kolumbii

W 2010 roku w Dystrykcie Kolumbii, co dwie godziny ktoś był aresztowany za trawkę. Nie żartuję. Matematyka Amerykańskiej Unii Wolności Obywatelskich (ACLU) nie kłamie. Podobnie jak ich statystyczny przegląd rasowych uprzedzeń w aresztowaniach za posiadanie marihuany w Dystrykcie Columbia.

Krajowe dane dotyczące aresztowań z 2010 roku, przejrzane przez ACLU, malują bardziej dokładny obraz. Ogólnie w Stanach Zjednoczonych w 2010 r. było 256 aresztowań za posiadanie marihuany na 100,000 osób.

 • Osoby kolorowe były aresztowane w ilości 716 na 100,000 osób.
 • Osoby rasy białej zostały aresztowane w liczbie 192 na 100 000 osób.

W Waszyngtonie, ponad 50% populacji stanowią ludzie kolorowi. Ale od 2001 do 2010 roku 91% osób aresztowanych za posiadanie marihuany na własny użytek było czarnych. W 2010 r. liczba czarnych aresztowanych pod zarzutem posiadania marihuany wzrosła do 4,908.

Kalifornia

Nieoficjalna stolica marihuany? Nowy Jork mógł mieć Woodstock, ale Kalifornia miała Los Angeles i Hollywood. I rozprzestrzeniła kulturę popularności marihuany na cały świat. Z pewnością Złoty Stan nie miałby problemu z uprzedzeniami do aresztowań, prawda? Nieprawda.

W październiku 2010 r. ukazał się zaskakujący raport zatytułowany "Aresztowanie czarnych za marihuanę w Kalifornii: Possession Arrests in 25 Cities, 2006-2008". Marijuana Arrest Research Project przygotował go dla Drug Policy Alliance i kalifornijskiego NAACP. Co ciekawe, wielu naukowców z tytułem doktora w tym raporcie pochodziło z Nowego Jorku.

Oto niektóre z szokujących ustaleń raportu:

 • Od 1990 do 2010 roku, kalifornijskie organy ścigania dokonały 850,000 aresztowań za posiadanie marihuany na własny użytek (małe ilości). Ale 500,000 aresztowań miało miejsce w latach 2000-2010, co wskazuje na eskalację aresztowań za posiadanie marihuany.
 • Młodzi ludzie w różnym wieku byli nieproporcjonalnie często aresztowani pod zarzutem posiadania marihuany.
 • W latach 2006-2008, w dwudziestu pięciu (25) największych miastach Kalifornii, czarni i brązowi Amerykanie byli aresztowani w tempie od 4x do 12x wyższym niż biali mieszkańcy.
 • Pasadena w Kalifornii miała 11% czarnej populacji, ale 49% wszystkich aresztowań za posiadanie narkotyków dotyczyło osób kolorowych.
 • W Sacramento, tylko 14% mieszkańców miasta jest czarnych, ale ponad 51% wszystkich aresztowań za posiadanie marihuany dotyczyło osób brązowych lub czarnych, w tym Latynosów.
 • Organy ścigania w Los Angeles aresztowały za posiadanie marihuany czarnoskórych mieszkańców prawie sześć razy częściej niż białych.

Jednym z bardzo ciekawych wniosków płynących z badania jest to, że dekryminalizacja nie wystarczy, by zapewnić sprawiedliwość społeczną. Jeśli oskarżenia o posiadanie narkotyków na własny użytek zostaną zredukowane do wykroczeń, nie będzie to miało (i nie miało) wpływu na uprzedzenia przy aresztowaniach. Organy ścigania również nieproporcjonalnie częściej stawiały zarzuty o wykroczenia (które nadal są jawne i szkodliwe) czarnym i brązowym obywatelom.

Raport, który sprawił, że dyskusje na temat równości społecznej weszły na "niewygodnie wysokie obroty

American Civil Liberties Union opublikowała raport, który należy przeczytać, jeśli chcesz zrozumieć panujące uprzedzenia aresztowań dla ludzi koloru. ACLU's "A Tale of Two Countries: Racially Targeted Arrests in the Era of Marijuana Reform" maluje jednoznaczny obraz niesprawiedliwości dla czarnych i brązowych Amerykanów.

Dobra wiadomość? Raport stwierdził również, że w badaniu trzydziestu jeden (31) stanów, różnice rasowe osiągnęły szczyt w 2018 roku i były znacznie niższe w 2010 roku. Ale analiza z 2020 roku nadal informowała, że osoby kolorowe były 3,64 razy bardziej narażone na aresztowanie za posiadanie marihuany. Dla małych ilości do użytku osobistego.

Problem zawsze istniał. Ale ludzie, którzy zdawali sobie z niego sprawę, nie byli tymi samymi, którzy tworzyli prawo i politykę. Osoby, które miały władzę, mogły zacząć wprowadzać zmiany, aby skorygować kurs, skończyć z uprzedzeniami przy aresztowaniach i zacząć mówić o zadośćuczynieniu. Sposoby, by pomóc czarnym i brązowym społecznościom odzyskać równowagę po tym, jak padły ofiarą rasowej polityki narkotykowej.

Bo o to tak naprawdę chodzi w sprawiedliwości społecznej. Każdy, kto twierdzi, że daje to czarnym i brązowym Amerykanom niesprawiedliwą przewagę, nie zwrócił uwagi na szkody, jakie uprzedzenie do aresztowań wyrządziło rodzinom i całym społecznościom.

Co państwa mają nadzieję osiągnąć dzięki programom równości społecznej związanym z konopiami indyjskimi?

Ponieważ konopie stworzyły problem, używa się ich do naprawienia części tych szkód. Tworząc równe szanse dla przedsiębiorców POC na wejście na lukratywny rynek komercyjny związany z użytkiem medycznym i/lub dorosłym.

Tworzenie możliwości przedsiębiorczości i nowych miejsc pracy to jednak dopiero początek. National Association of Cannabis Businesses (NACB) zapewnia ramy, dzięki którym państwa mogą tworzyć programy i prawa, które pomogą w zadośćuczynieniu czarnym i brązowym obywatelom, ich rodzinom i społecznościom.

Wytyczne dla państwowych programów sprawiedliwości społecznej w zakresie marihuany obejmują:

 • Dekryminalizacja opłat za posiadanie marihuany na własny użytek. Redukcja opłat za posiadanie niewielkich ilości do grzywny, a nie do wykroczenia lub przestępstwa.
 • Masowe anulowanie lub usunięcie poprzednich zarzutów o posiadanie marihuany na własny użytek dla osób, które popełniły przestępstwo po raz pierwszy. Może to pomóc w usunięciu piętna i niedogodności związanych z karalnością za narkotyki, takich jak uprzedzenia przy zatrudnianiu lub u pracodawców, odmowa wynajmu mieszkań, pożyczek i ubiegania się o pracę podlegającą kaucji.
 • Priorytetowe rozpatrywanie licencji na działalność komercyjną obsługującą zalegalizowany przez państwo przemysł konopi indyjskich. W celu założenia dyspenserii, pakowania, logistyki lub firm zajmujących się uprawą. Oraz tworzenie lepiej płatnych miejsc pracy w tych społecznościach. Obejmuje to zapewnienie obniżonych opłat licencyjnych i rejestracyjnych oraz dostęp do nisko oprocentowanych funduszy na rozpoczęcie działalności dla niedokapitalizowanych przedsiębiorców POC.
 • Część dochodów z podatku od marihuany powinna być inwestowana w edukację, zapobieganie przemocy, pomoc prawną i programy rozwoju społecznego dla społeczności POC.

W związku z tym, państwa, które zalegalizowały marihuanę, aktywnie dążą do dekryminalizacji posiadania marihuany na własny użytek. Aby zarzuty karne nie pojawiały się w pierwszej kolejności, niektóre stany zastąpiły zarzuty grzywnami, połączonymi z obowiązkowymi kursami edukacji narkotykowej.

(Canva)

Jak obywatele POC uczestniczą w programach równości społecznej związanych z konopiami indyjskimi?

Uprawnienie do ubiegania się o licencję na prowadzenie działalności gospodarczej lub inne usługi w ramach programu sprawiedliwości społecznej związanej z konopiami indyjskimi może wydawać się proste. Ale istnieją pewne kryteria wyboru obywateli, którzy się kwalifikują. Kryteria te różnią się w zależności od stanu.

Większość stanów wymaga, aby wnioskodawcy byli rezydentami przez co najmniej dziesięć lat. W niektórych przypadkach, aby się zakwalifikować, wymagane jest dożywotnie zamieszkanie (urodzenie się w danym stanie). A przedsiębiorcy POC ubiegający się o licencje i programy muszą wykazać, że pochodzą z regionu, który został dotknięty negatywnymi skutkami "wojny z narkotykami".

Oznacza to zazwyczaj niedofinansowaną jurysdykcję z przeważającą liczbą czarnych mieszkańców. Inne kryteria to ponadprzeciętne wskaźniki przestępczości i historycznie wysoka liczba aresztowań osób kolorowych za posiadanie marihuany.

Wciąż istnieje duża bariera, jeśli chodzi o marihuanę i równość społeczną w zalegalizowanych stanach. Przed otrzymaniem licencji na rozpoczęcie działalności z konopiami indyjskimi wymagane jest sprawdzenie rejestru karnego. Jeśli masz wcześniejsze zarzuty, prawo stanowe nie pozwoli ci na uzyskanie licencji biznesowej. Jednakże, wnioskodawcy mogą starać się o usunięcie zarzutów poprzez nowe programy i prawa, aby się zakwalifikować.

Featured Image: Canva