Leczenie medyczną marihuaną

Terapia medyczną marihuaną

Posted by Marihuana Doctors on 06/30/2017 in Medyczna marihuana

Zaktualizowano 20 grudnia 2018 r. Treść medyczna zweryfikowana przez Dr. Joseph Rosado, MD, M.B.A, Chief Medical Officer

Osobom, którym marihuana wciąż kojarzy się z subkulturą narkotykową lat 70. w USA, może być trudno wyobrazić sobie konopie indyjskie jako lek. Idea grupy kobiet w średnim wieku siedzących w turbanach i palących trawkę wydaje się nieco surrealistyczna. Jednak dla tych kobiet, które walczą z rakiem za pomocą chemioterapii i znajdują ulgę od mdłości i niepokoju w medycznej marihuanie, pomysł ten nie jest wcale taki dziwny.

Pierwszym uznanym zastosowaniem medycznej marihuany w historii współczesnej było łagodzenie cierpienia pacjentów, którzy zmagali się z nieuleczalną chorobą. Ból spowodowany chorobą lub leczeniem, które miało na celu jej zwalczenie, sprawiał, że wielu pacjentów odczuwało upokarzający koniec życia lub życzyło sobie, aby śmierć nadeszła przedwcześnie. Marihuana łagodziła ich ból i uspokajała lęki, dzięki czemu ostatnie dni ich życia przebiegały spokojnie.

Dziś zdajemy sobie sprawę, że choć medyczna marihuana nie może wyleczyć choroby, może złagodzić osłabiające objawy, poprawiając jakość życia. Jest ona szczególnie przydatna w przypadku chorób przewlekłych, w których skurcze mięśni lub napady powodują ból i ograniczają możliwość poruszania się. Pacjenci cierpiący na stwardnienie rozsiane lub padaczkę uważają, że marihuana może dać im swobodę, dzięki której mogą żyć pełnią życia.

Stale prowadzone badania wykazują coraz więcej zastosowań medycznej marihuany i niewiele, jeśli w ogóle, skutków ubocznych. Naukowcy zidentyfikowali co najmniej 85 związków zawartych w marihuanie, zwanych kannabinoidami, które wywierają pewien wpływ na organizm. Ich zdolność do wyizolowania tych związków i wyhodowania roślin konopi o określonym składzie chemicznym pozwala na opracowanie nowych leków do leczenia konkretnych schorzeń.

Konopie indyjskie jako lek

Postęp w uprawie i przetwarzaniu marihuany sprawił, że branża ta przestała traktować palenie jako jedyny system dostarczania marihuany do organizmu. Marihuana jest uważana za prawdziwy lek, ale nie znajdziesz pacjentów siedzących w szpitalach i zażywających ją. Zamiast tego istnieją bardziej wyrafinowane sposoby dostosowywania podawania leczniczych właściwości marihuany do indywidualnych potrzeb pacjenta.

  Palenie: Dla niektórych osób palenie medycznej marihuany jest korzystne. Może to być znajomy rytuał, z którym niektórzy czują się komfortowo. Lek zawarty w marihuanie jest wdychany i wchłaniany przez płuca do krwiobiegu. Dzięki takiemu systemowi dostarczania leku, efekty są szybko odczuwalne. Jedną z wad palenia jest to, że traci się część dawki. Podczas wdychania korzyści płynących z marihuany, proporcjonalna część dawki rozprasza się na drugim końcu papierosa.
  Waporyzacja: Vaping to nowy trend w paleniu, który tak naprawdę w ogóle nie jest paleniem. Produkt nie spala się i nie wytwarza szkodliwych produktów odpadowych, a wdychana para nie jest tak gorąca jak dym. Waporyzacja może być przenośna, podobnie jak palenie. Można też używać vaporizera nablatowego, który oferuje dość zaawansowaną kontrolę temperatury i dawki. Podobnie jak w przypadku palenia, efekty waporyzacji są odczuwalne od razu.
  Spray podjęzykowy: Z konopi indyjskich produkuje się kilka różnych rodzajów skoncentrowanych płynów. Płyny te dostarczają dawkę kannabinoidów w jednej lub dwóch kroplach. Koncentrat można rozpylić pod językiem, aby uzyskać niemal natychmiastowy efekt. Ten system podawania może być dyskretny i zajmuje zaledwie sekundę.
  Kapsułki: Skoncentrowane płyny z konopi mogą być pakowane w kapsułki lub żelowe kapsułki podobne do witamin. Ich dawka może być bardzo dokładna, a przyjmowanie ich jest łatwe, o ile nie masz problemów z przełykaniem. Odczuwanie efektów działania kapsułek z konopi może trwać do godziny lub dłużej, ponieważ zanim dostaną się one do krwiobiegu, przechodzą przez układ pokarmowy.
  Nalewki: Branża medycznej marihuany przenosi stare ciastko z trawką na nowe wyżyny wyrafinowania. Skoncentrowane produkty z konopi indyjskich, takie jak oleje i nalewki, można wypiekać w dowolnych kształtach. Dostępne są ciasteczka i ciasteczka brownie, a także miód i masło orzechowe z dodatkiem medycznej marihuany. Dawka produktów jadalnych produkowanych komercyjnie jest dość dokładna.

Oferują one pacjentom przyjemniejszy sposób konsumpcji medycznej marihuany. Kannabinoidy przechodzą przez układ pokarmowy i dostają się do krwiobiegu godzinę lub więcej po jedzeniu. Ponieważ przechodzą przez wątrobę, dawka może być bardziej skoncentrowana. Łatwo jest przesadzić z edibles, dlatego ważne jest, aby zacząć powoli i poczekać na efekty.

  Środki do stosowania miejscowego: Balsamy i mikstury na bazie konopi indyjskich umożliwiają dostarczenie leczniczego uczucia bezpośrednio w bolące miejsce. Można je wcierać bezpośrednio w skórę, a ich działanie jest zlokalizowane. Kannabinoidy zawarte w preparatach miejscowych działają bezpośrednio na centralny układ nerwowy, nie przenosząc się do mózgu. Ulga w bólu lub zapaleniu przychodzi dość szybko. Nie ma poczucia euforii ani zamroczenia po zastosowaniu środków miejscowych.
  Soki: Surowa marihuana może być używana w blenderze z innymi składnikami w celu stworzenia smoothie. Ponieważ w tej metodzie konopie nie są podgrzewane, otrzymujesz wszystkie naturalne korzyści płynące z rośliny. Dokładne dozowanie przy tej metodzie może być problemem, chociaż kwiaty i liście konopi uprawianych komercyjnie zawierają bardziej stałą ilość kannabinoidów niż stare odmiany domowe.
  Nalewki: Nalewka to skoncentrowana, płynna forma medycznej marihuany. Wytwarza się ją poprzez namoczenie konopi w alkoholu lub innym rozpuszczalniku, a następnie przecedzenie. Składniki aktywne zawarte w roślinie są rozpuszczane w alkoholu, a następnie badane pod kątem mocy. Nalewka może być podawana pod język lub dodawana do żywności czy napojów. Pod językiem jest wchłaniana od razu, natomiast po dodaniu do jedzenia przechodzi przez układ pokarmowy, zanim zacznie działać.

Istnieje wiele sposobów podawania medycznej marihuany, nawet jeśli nie masz ochoty na palenie. W zależności od dawki i częstotliwości przyjmowania marihuany, które są niezbędne w danym schorzeniu, można dopasować odpowiednią metodę do swojego stylu życia. Możesz nosić przy sobie małą buteleczkę nalewki na okresowe dawki, albo trzymać w domu w szafce tabletki na poranną dawkę.

Pacjenci, którzy znaleźli ulgę w bólu dzięki terapii marihuaną, kiedy nie mogli już nic innego zrobić, są zazwyczaj wdzięczni za wszystkie możliwości. Jeśli cierpisz z powodu bólu, ataków lub lęku, marihuana jest lekiem, który może cię uwolnić.