Psilocybina zalegalizowana w Oregonie do sesji terapeutycznych

Gdybyście mieli zgadywać, który stan w Ameryce jako pierwszy zalegalizuje psylocybinę, pomyślelibyście, że Oregon? Zakładaliśmy, że to Kalifornia lub Kolorado wyskoczą jako pierwsze. Ale Oregon zaskoczył wszystkich, legalizując psychodeliki do użytku terapeutycznego.

W dniu wyborów w listopadzie 2020 roku, Measure 109 został umieszczony na karcie do głosowania, aby wyborcy mogli podjąć decyzję. Na karcie wyborczej znalazły się dwa pytania dla wyborców z Oregonu:

  • Głos na "tak" upoważniłby Oregon Health Authority (OHA) do stworzenia programu zezwalającego licencjonowanym dostawcom medycznym na podawanie grzybów psilocybinowych i produktów grzybowych osobom w wieku 21 lat lub starszym.
  • Głos na "nie" sprzeciwia się utworzeniu programu psilocybinowego i utrzymałby stanowy zakaz Oregonu przeciwko posiadaniu, produkcji i konsumpcji psilocybiny.

Było 1,269,881 głosów za ustawą, z 55.75% poparciem dla środka, a głosowanie większościowe odbyło się. Oznacza to, że Oregon Health Authority (OHA) rozpocznie natychmiastową pracę nad administracją i infrastrukturą w celu uruchomienia nowego programu terapeutycznego psilocybiny.

Co to jest Psilocybina i jak to jest wziąć "Shroom" Trip?

To jest grzyb. Proste i oczywiste. Ale nie tylko jakikolwiek rodzaj grzyba. Ma nazwę, której gwarantujemy, że nie będziesz w stanie wymówić. Psilocybina to 4-fosforyloksy-N,N-dimetylo-tryptamina. Psilocybina rośnie naturalnie w Meksyku i wybranych obszarach Ameryki Południowej. Można ją również znaleźć w subtropikalnych, wilgotnych obszarach Stanów Zjednoczonych, od Florydy po stany wzdłuż wybrzeża Zatoki Perskiej.

Psilocybina jest zaliczana do indolowo-alkiloamin (tryptamina). Znamy więcej słów naukowych. Psilocybina ma strukturę, która jest bardzo podobna do dietyloamidu kwasu lizergowego. Lub w skrócie LSD. Obie substancje wywołują psychodeliczne efekty halucynogenne, ponieważ działają na receptory 5-HT i serotoninę.

Kiedy czujesz przypływ szczęścia lub zadowolenia, to twój mózg zalewa serotonina, "hormon szczęścia". Bardzo rzadko podróże psilocybinowe są czymś negatywnym. Ogólnie rzecz biorąc, promuje relaks i łatwość, z boku porządku wesołości. Niektórzy pacjenci mogą doświadczać ziewania, senności, paranoi, a w bardzo rzadkich przypadkach, paniki, zwłaszcza jeśli nigdy wcześniej nie brali narkotyków halucynogennych.

Przeciętny trip psilocybinowy trwa około 3-4 godzin, zanim niektórzy pacjenci będą gotowi usiąść i poruszać się bezpiecznie. Osoby z mniejszą tolerancją mogą potrzebować "odespać" efekty.

W jaki sposób psilocybina jest wykorzystywana terapeutycznie w planach leczenia zdrowia psychicznego?

Jednym z interesujących aspektów psilocybiny jest to, jak długo pojedyncza dawka może wpływać na zachowanie i wzorce mózgu po leczeniu. Na przykład, wiele osób, które mają depresję oporną na leczenie, może mieć sesję psilocybinową w klinice, po której następuje doradztwo psychologiczne lub terapia poznawczo-behawioralna (CBT). Uważa się, że pod względem poznawczym psilocybina rozbija ściany, które ukrywają traumę i wydobywa ją na powierzchnię, aby można było się z nią skonfrontować i miejmy nadzieję, że zostanie rozwiązana poprzez terapię.

Do miesiąca po jednej sesji psilocybinowej, mózg może nadal zachowywać tę "otwartość" lub stan odzyskiwania pamięci. Terapie psilocybinowe były szeroko badane w przypadku osób z zespołem stresu pourazowego (PTSD). Pojedyncza "podróż" psilocybinowa może zapewnić pacjentowi tygodnie korzystnych efektów, które pozwalają na postępy w cotygodniowej terapii psychiatrycznej.

Kiedy traumatyczne przeżycia są zakopane w podświadomości, mogą nadal pojawiać się jako niepokojące sny i retrospekcje. Osoby z PTSD mogą mieć wrażenie, że wciąż na nowo przeżywają traumatyczne wydarzenia z przeszłości. Nie mogą jednak uzyskać dostępu do tej traumy ani zacząć jej usuwać za pomocą terapii, ponieważ jest ona "zablokowana" w mózgu.

Jak długo pacjenci z Oregonu będą czekać?

Nowa ustawa legalizująca grzyby do użytku terapeutycznego w Oregonie została nazwana "The Psilocybin Services Act". Oregon Health Authority (OHA) będzie miał dwa lata na opracowanie programu. Nowy Oregon Psilocybin Advisory Board (OPAB) zostanie utworzony w celu ułatwienia nowego programu w ramach Measure 109.

Pacjenci mieszkający w Oregonie nie powinni spodziewać się dostępu do terapii psilocybinowych przez prawie trzy lata. Po opracowaniu przepisów, w następnej kolejności nastąpi licencjonowanie operatorów i dostawców usług medycznych. Trzeba będzie stworzyć kodeks postępowania, zbadać i ustalić normy dawkowania. Wszystko to zanim pierwszy pacjent umówi się na terapię psychodeliczną z użyciem psylocybiny.

Nawet jeśli zabiegi będą zalegalizowane państwa w Oregonie, to nie znaczy, że usługi będą dostępne w każdym hrabstwie. Jedno zastrzeżenie w ramach środka 109 jest to, że społeczności będą miały prawo powiedzieć tak, lub nie do wprowadzenia psychodelicznych zabiegów lub produktów w ich społeczności.

W jaki sposób pacjenci otrzymują leki psychodeliczne w ramach terapii zdrowia psychicznego?

Psilocybina może być podawana terapeutycznie na wiele różnych sposobów. W środowisku klinicznym, dawka może być podawana za pomocą igły. Pacjenci mogą łączyć psilocybinowe "wycieczki" w środowisku klinicznym z terapią poznawczo-behawioralną (CBT) bezpośrednio po kontrolowanej dawce. Dawka może być podawana przez wstrzyknięcie lub przez krople doustne.

W zależności od tego, co zdecyduje Oregon Psilocybin Advisory Board (OPAB), produkty psilocybinowe mogą być dostępne. Byłyby one kontrolowane w taki sam sposób, w jaki medyczna marihuana jest sprzedawana pacjentom. Produkty z psylocybiną, które mogą stać się dostępne w dyspenseriach medycznych, to m.in. paski doustne, cukierki, nalewki i inne przekąski.

Ponieważ jest to lek psychodeliczny, który może powodować łagodne do umiarkowanych halucynacje, często jest podawany w warunkach klinicznych. Kontrolowane i bezpieczne pomieszczenie jest wyposażone dla pacjenta i wygodny fotel, który jest odchylany tak, że mogą się zrelaksować. Następnie podawana jest dawka, a pacjentowi pozwala się przejść przez "podróż".

Czy inne stany zalegalizują Shrooms tak jak medyczną marihuanę?

Podczas gdy Oregon był pierwszym stanem, który zalegalizował używanie produktów psilocybinowych zgodnie z wytycznymi OHA, inne stany zaczęły zmierzać w tym kierunku. Posiadanie może nadal skutkować grzywną w wysokości 100 dolarów w Oregonie, ale nie będzie dalszych działań prawnych, takich jak oskarżenie o wykroczenie. Posiadanie Psilocybiny zostało zredukowane do maksimum, wykroczenia klasy E. A jeśli zostaniesz zatrzymany za posiadanie psilocybiny w Oregonie, możesz być zobowiązany do poddania się ocenie zdrowotnej.

W 2019 r., Denver Colorado, zatwierdził Initiated Ordinance 301 z 50,64% poparciem wyborców. To sprawiło, że posiadanie i używanie grzybów przez dorosłych zostało praktycznie zdekryminalizowane. Rozporządzenie uniemożliwia organom ścigania Denver wykorzystanie zasobów do oskarżania i aresztowania obywateli za używanie psilocybiny.

Podczas wyborów w 2020 roku, wyborcy w Waszyngtonie poparli nową inicjatywę, która nie zalegalizowała grzybów, ale uczyniła je niskim priorytetem aresztowań. Pytanie Initiative 81 przeszło z 76,07% głosów. W Dystrykcie Kolumbii, niekomercyjna uprawa, dystrybucja, posiadanie lub używanie "roślin enteogenicznych" (w tym grzybów) stało się najniższym priorytetem dla organów ścigania.

Zajęcie się legalizacją psylocybiny w skali całego stanu okazało się administracyjnie uciążliwe. W Kalifornii, miasta takie jak Oakland, Ann Arbor i Santa Cruz zdekryminalizowały psylocybinę poprzez stworzenie nowych lokalnych praw i rozporządzeń.