Oklahoma wstrzymuje regulacje dotyczące marihuany

Oklahoma wstrzymuje regulacje dotyczące marihuany

Posted by Nancy Moraa on 08/04/2020 in Aktualności

Zaktualizowano 5 sierpnia 2020. Treść medyczna zweryfikowana przez Dr. Joseph Rosado, MD, M.B.A, Chief Medical Officer

Stan Oklahoma jest jednym z najbardziej efektywnych, jeśli chodzi o wdrażanie prawa dotyczącego medycznej marihuany. Jeszcze 26 czerwca 2018 r., wyborcy w Oklahomie zalegalizowali medyczną marihuanę, głosując na pytanie stanowe 788. Dwa miesiące później, departament zdrowia Oklahomy zaczął otrzymywać wnioski od cannapreneurs.

Licencjonowani pacjenci i opiekunowie medycznej marihuany otrzymali pozwolenie na posiadanie i uprawę marihuany. Tylko jeśli mieszkają w miejscu, które jest oddalone od licencjonowanego punktu wydawania medycznej marihuany. Mogą ją również kupić od regulowanych firm. Dwa lata po uchwaleniu, program medycznej marihuany w Oklahomie stał się jednym z największych w kraju. Do października 2019 roku władze wydały licencje dla 200 000 pacjentów i 7000 firm zajmujących się medyczną marihuaną.

Jednak biznes medycznej marihuany w Oklahomie zaczął płakać faulem w sierpniu 2019 roku. Pojawiły się nowe przepisy dotyczące przedsiębiorstw. Spowodowało to pewne niepokoje wśród właścicieli biznesów związanych z marihuaną i nie bez powodu. Czy "zielony pęd" Oklahomy dla biznesów marihuany zakończył się, ponieważ mogą zostać uchwalone nowe ograniczenia legislacyjne i limity licencji?

Nowe wydarzenia

Pomimo udanego przyjęcia marihuany przez Oklahomę, "zielona gorączka" nie może trwać wiecznie. Oklahoma jest czasami określana jako "Dziki Zachód zioła" ze względu na łatwość wejścia jako właściciel firmy. Inne korzyści z posiadania biznesu związanego z konopiami indyjskimi w Oklahomie to niskie koszty licencji z OMMA oraz niedroga, obfita przestrzeń handlowa.

Ostatnie wydarzenia doprowadziły do zamknięcia niektórych punktów sprzedaży marihuany. Ogłoszenie stanu wywołało zamieszanie w kręgach konopi. Stan zasugerował, że właściciele firm muszą być mieszkańcami Oklahomy przez dwa lata. Ich biznesy muszą znajdować się 1000 stóp od szkół, aby mogli działać. Nowy wymóg spowodował niedogodności dla wielu biznesów związanych z marihuaną. Niektórzy znaleźli się w dzierżawach komercyjnych, które nie były przeznaczone na działalność związaną z konopiami indyjskimi.

Zamknięcie działalności? Nie ma takiej opcji dla przedsiębiorców w Oklahomie. Przeniesienie się gdzie indziej? Bardzo kosztowne i zakłócające sprzedaż. Dyspensaria mogą potencjalnie stracić bazę klientów, którą zbudowały. Wtedy nadeszła ulga dla właścicieli firm z branży marihuany w Oklahomie, dzięki pewnemu pozwowi sądowemu.

Tymczasowe zawieszenie zmian w licencjach i innych przepisach dotyczących konopi indyjskich

Departament Zdrowia Stanu Oklahoma oraz Oklahoma Medical Marijuana Authority (OMMA) oświadczyły, że tymczasowo wstrzymają egzekwowanie wymogów dotyczących miejsca zamieszkania i lokalizacji dla wszystkich biznesów związanych z marihuaną. Stało się to po tym, jak niektóre z firm pozwały państwo z powodu legalności przepisów.

W pozwie zwrócono się do sędziego sądu okręgowego Oklahoma County o trwałe zablokowanie egzekwowania przepisów dotyczących miejsca zamieszkania i lokalizacji. Przepisy mówiły, że właściciele biznesów z marihuaną muszą być mieszkańcami Oklahomy przez co najmniej dwa lata. Wymagano również, aby punkty sprzedaży medycznej marihuany znajdowały się w odległości nie większej niż 1000 stóp od szkół.

Teraz, gdy pozew trafił do sądu, OMMA oświadczyło, że ponownie rozważy sprawę. Nie będzie brała pod uwagę wymogów dotyczących miejsca zamieszkania lub lokalizacji podczas rozpatrywania wniosków o odnowienie licencji. Ale będzie tak tylko w przypadku, gdy przedsiębiorca ubiegał się o licencję przed wejściem w życie ustawy.

Regulatorzy zgodzili się na ponowne rozpatrzenie wszystkich dotychczasowych wniosków o przedłużenie licencji. Ale będą one akceptowane, jeśli zostały odrzucone w przeszłości z powodu nowych przepisów. Tak długo, jak firmy ubiegały się o licencje przed wprowadzeniem nowych przepisów, mogą prowadzić działalność w Oklahomie do czasu kolejnego odnowienia licencji.

Jeśli nowe przepisy zostaną uchwalone, dostęp do medycznej marihuany może pogorszyć się dla pacjentów

Posiadacze kart MMJ w Oklahomie również doświadczą komplikacji, jeśli ich najbliższy punkt sprzedaży zostanie zamknięty. Stan jest już bardzo rozległy geograficznie, a większość przychodni znajduje się w bardziej zaludnionych obszarach. Pozostawiając wiejskich pacjentów bez obsługi.

Właściciele firm mają nadzieję, że sąd zablokuje stan przed egzekwowaniem nowych przepisów. Ponieważ spowoduje to chaos w szybko rozwijającym się biznesie medycznej marihuany w Oklahomie. I zakłóci wpływy z podatków, na których stan polega, szczególnie w obliczu zwiększonych wydatków na opiekę zdrowotną i administracyjną z powodu pandemii Covid-19.